Ayurveda ehk elamise tarkus

Tervis on pidevalt muutuv suhe väliskeskonna, keha, hinge  ja meele vahel. Ayurveda õpetab kuidas saavutada tasakaalu selles pidevalt muutuvas suhtes. Loodusel on kolm põhienergiat: liikumine, muundumine ja struktuur. Tuul (Vata), tuli (pitta) ja maa (kapha). Need kolm jõudu on peamised meie keha ja meele loojad ja mõjutajad.

Sageli üks neist kolmest domineerib inimeses ning seetõttu liigitatakse inimesed nende tüüpide järgi. Ayurveda eesmärk on leida igale inimesele tema individuaalne tsakaaluseisund ning osata seda balanseerida kas siis omadusi tõstes või piirates.

Vata- Tuul- selle elemendi dominantsuega inimesed on kõhnad, liikuvad, elavad, muutustele altid, energilised ja loomingulised. Liiga palju Vatat aga teeb inimese ärevaks, närviliseks, liiga kiired muutused toovad unetuse, keskendumisraskused.

Pitta- Tuli- inimesed on soojad, sõbralikud, dissiplineeritud, head juhtimisomadused ning kõneosavad. Pitta tasakaalutus toob aga liigset tulisust, ägestumisi, põletikud ja seedimisprobleemid.

Kapha- Maa- inimesed on armsad, toetavad, stabiilsed kuid tasakaalust väljas või oma liialduses võtavad nad kaalus kergesti juurde, laiskus, ummistused.

Tasakaalu leidmiseks ja hoidmiseks peab inimene kõigepealt tuvastama oma kalduvused, iseärasused ning tüüpilised kõrvalekalded. Ayurvedas ravivahenditeks on toitumine, ravimtaimed, massaas, aroomiteraapia, muusika ja meditatsioon. Liikumine ja jooga on ayurveda osa.

Mitte ainult suu ei söö!

AYURVEDA ÜTLEB ET INIMENE TOITUB KÕIGI OMA VIIE MEELEGA!

seega kõik mida sa näed (loed) on sulle toiduks,

kõik mida sa kuuled tuleb sul ära seedida ja toidab sind

kõik mida puudutad või nuusutad läheb läbi sinu meelte otse verre!

Ka Sokrates ütles, et kunst ja arhitektuur on vaimutoit!

Seega järgmine kord kui avad mõne meedialehekülje jälgi mida sealt endale sisse tarbid.

 

Ayurveda pärineb sanskriti keelsest sõnatüvedest Ayus (elu) ja ved (teadmine). Juba 5000 aasta vanune traditsioon elu tundmisest mis juhendab inimest kuidas targalt elada. Charaka Samhita, 100. aastat eKr. ütleb: "Seda kutsutakse ajurvedaks, sest see õpetab meile, millised ained, omadused ja tegevused rikastavad elu ja millised mitte." Ka Tiibeti ja Hiina meditsiini juured peituvad selles Veedade aegses eluteaduses.

 

"Keha kolm põhiomadust on tuul (vata), tuli (pitta) ja maa (kapha). Need mõjuvad kehale hävitavalt või tervistavalt sõltuvalt sellest, kas need on tasakaalus või tasakaalust väljas." Ashtanga Hridaya Samhita

Need kolm omadust on doshad ning doshade süsteem on ayruveda arusaamise aluseks.

Ayurveda kõnetab igapäevaelu. Need soovitused peavad silmas, et sa juhindud nende soovituste järgi just oma kõige tavapärasemas rutiinis. Tervis tähendab seda, et kogu meie süsteem töötab koostöös ja tasakaalukalt. Ei ole liiga hoogne või liiga uimane. Terve inimene on seetõttu elurõõmus, ta ärkab hommikuti positiivses meeleolus. See on jooga mõistes püsimine neutraalses meeles, ei liigset eufooriat edu suhtes ega liigset kurvastust ebaõnnestumise korral. Ayurvedas aitab inimesel tasakaalu saavutada oma kehatüübi tundmine ning selle tasakaalustamise oskus.

Ayurveda iidse õpetuse kohaselt koosnebki maailm algelementidest nagu eeter, õhk, tuli, vesi ja maa. Neil elementidel on oma väljendusvõrmid ehk guna'd: kuum-külm, raske-kerge, kuiv-rasvane, terav-nüri, kare-sile, püsiv-liikuv, pehme-kõva, vedel-tahke, õrn-jäme, limane või mitte. Need omadused tulenevad loodusest.

Alati vaatle asjade või olemise omadusi selle pilgu läbi, sest siin on ka võti tasakalustamiseks.

Dosha tähendab sanskriti keeles viga. Kui dosha on tasakaalust väljas siis seda nimetakse virtiti. Dosha võib olla kaasasündinud kuid võib ka elu jooksul muutuda väliste asjaolude tõttu. See kaasasündinud dosha on prakriti. Seega on meil alati prakriti koos vikriti'ga.

Mis on sinu dosha ehk kehatüüp?

 

Samanya-vaisheshika ehk sarnane võimendab sarnast! See tähendab, et meie kehatüübi omadusi saab võimendada sarnaste omaduste lisamisega või siis hoida vaos vastandeid lisades. Seega vastandid tasukaalustavad teineteist. See on ka ayurveda protseduuride aluspõhimõtteks.

 

Hommikul alusta alati klaasi sooja veega, kas sidruni või laimiga. See ergutab seedesüsteemi ning neerudesse jõuab esimesena puhas vesi mitte kohv. Hommiku hügieeni juurde kuulub samuti keelekaabits mis keele tagaossa kogunenud sette maha tõmbab ning kurgu kuristamine sooja veega. Veeprotseduuridel tuleks samuti järgida oma kehatüübi vajadusi. Kõikidele külm dush lihtsalt ei sobi. Vata ja pitta tüübid on temperatuurilt vastandid. Lisaks kuulub hommikuse hügieeni juurde ka neti (nina pesemine), nasya (nina õlitamine) ja netra shodhana (silmade puhastamine). Mis puutub netisse siis tuleb tähele panna et neti kann peab olema puhas, sest ninas ei ole hapet nagu seda on maos, mis bakterid ära tapab. Juhul kui ninna satuvad bakterid, kas siis reostatud veega või neti kannu sisemuses tekkinud bakterite tõttu, võib see viia ajukelme põletikuni. Kraanivett soovitatakse mitte kasutada juhul kui on oht reostusele.

Külmal ajal eriti võiks end peale dushi õliga masseerida. Õli ei lase kehal liigset niiskust eraldada ning keha ei hakka külmetama. Aga ka suvel, kuumaga ei teki vedeliku puudust just keha auramise tõttu kui keha regulaarselt õlitada. Lisaks ergutab regulaarne õlitamine ja massaas ka lümfiringlust ning tervet organismi puhastumis protsessi.

Ayurveda järgi peaks hingamine peamiselt toimima nina kaudu, ka treenides peaks vältima piiri ületamist ning hapnikuvaeguse tekitamist.

 

Inimeste suurim häda on laiskus!

Inimene ei viitsi oma harjumusi muuta ning seetõttu ongi kõikide oma hädade põhjustajaks tema ise!

 

 

Isegi kui arstil on laialdane raamatuharidus ei saa arst ilma sisenemata patsiendi südamesse armastuse leegi ja teadmiste valgusega, ravida tulemuslikult haigust.

Charaka Samhita, Vi 4/12

 

 

Tekstid:

Caraka Saṃhitā in wikipedia

http://www.charakasamhita.com/

http://www.ayurveda-textbooks.com/charaka-samhita.html

Linke ayurveda organisatsioonide kohta:

Ajurveda- ja massaazikeskus Eestis http://www.aurea.ee/

M.I.Massaasikool www.massaaz.ee

http://www.ayurved-int.com/ayurved.htm

http://ayurveda-foryou.com/learning.html