Sõna tantra pärineb sõnatüvest tan mis tähendab laienemist, jätkumist, paljunemist.

Tantra tähendab seda mis laindab teadlikkust. Sanskriti sõna tanoti tähendab avardumist, trayati vabanemine.  Kandes tähendust, et vabanemine toimub teadvuse avardumises.


(trayati tähendab ka kangast millel on loomulik muster ning mille me oleme elu jooksul ära soperdnud, mustri sassi ajanud, niite välja tõmmanud, valesti kudunud nii et harmoonia ja funktsioon on kaduma läinud ning mis nüüd tuleb uuesti üles kududes luues õige algmustri.)

Tantra seob mitme tasandi energiaid erinevatest teadvuse tasanditelt, ilmalikust kuni sügavaimani. Tantra tähendab ka tekste mis sisaldavad spirituaalseid õpetusi.

 

Tantraid jaotatakse Valgeks Tantraks ja Punaseks Tantraks.

Valge Tantra, Dakshina Marga (Parem käsi) hõlmab meditatsiooni tehnikaid, sisaldab tsölibaadi nüansse ja on askeetlik tee.

 

Punane tantra, Vama Marga (Vasak käsi) hõlmab tabuks peetavaid elemente. Seksuaal rituaale (maithuna), mis tähistab vabanemise saavutamist. Seksuaalne ühnemine tähendab siin teadlikkuse liikumist immanentsest trantsendentsusesse. (reaalsusest jumalikkusesse).

 

Tantra kesksed teemad on Jumalanna, Kundalini, Peen keha ja Tšakrate süsteem.

Tantras kummardatakse Jumalannat, kui algset loojat. Naine on ürgema, kellest kõik on loodud. Iga naine kannab endas Šhaktit, jumalannat ja on selle kehastus. Iga naine on inkarneerunud Šhakti.

Šhakti on hinduismist pärinev jumalanna, arhetüüp, jumalik naiselikkus. Šhakti tähistab ka energia kvaliteeti mis on naiselik ja tõuseb kehas kui maa energia või seksuaalenergia. Šhaktit austatakse Indias kui peamist-algset energiat mis lõi kosmose/maailma/galaktikad. Šhakti või seksuaal energia on loov eluenergia.

Šhakti enegia taasäratamine on Tantrismi keskne ülesanne. Siiski on mõlemad nii mees- kui naisenergiad võrdselt olulised, pööratakse naisenergiale enam tähelepanu, et tasakaalustada ka tänapäeval domineerivat maskuliinset energiat. Tantristlikud praktikad avavad iga naise Jumalanna loomusele. Naise vabalt liikuv seksuaalenergia avabki shakti energiad temas, luues spirituaalse avardumise atmosfääri ehk õhkkonna. Naise nauding ja soov armatseda-ühineda tõuseb oluliselt.

Meeste osa siin on samuti pühenduda Jumalanna teenimisele.

Tantra on välja kasvnud jooga traditsioonist, ning arenes peamiselt provintsides kus Veedade traditsioon ei olnud tugevasti kinnitunud. Bengaalis ja lõunas 4.sajandil.

 

Arenedes peamiselt matriarhaalsetes kogukondades, jumalannade kummardamise kommete ümber.

 

Sel perioodil arenes Tantra erinevateks harudeks:

  • Mahajaana Budistlik tantrism (mis on Tiibeti Vadžrajaana ehk „teemant sõiduk“, Jaapani Shingon „mantrate õpetus“).
  • Shaivistlik tantrism Kashmiiris (rõhutab monistlikku Veedalikku vaadet),
  • Natha tantrism (hübriid Shaivistlikus jooga liikumises).
  • Shakta tantra (Bengaalis, rõhuasetus chakratele, kundalini energiale ja okkultsetele praktikatele).
  • Kosmoloogiline tantrism (Pancharatra liikumine).
  • Jain tantrism ja Vaishvana tantrism koos Krisnhale ja Vishnule pühendunutega. See oli klassikalise tantra periood mis kestis mõned sajandid.

 

Tänapäeval elab traditsioonina vaid tiibetlaste seas, Vadžrajana Budismis. Kuid on säilinud ka Jaapnis ja Indias.

 

Tänapäeval kuuleme sõna tantra ka alternatiivsete usundite Gurude suust, Rajneesj, Muktananda jne. Sellel ei ole väidetavalt samasust klassikalise traditsioonilise tantraga.

 

Tantrism lükkas tagasi ortodokksed Vedaistlikud vaated. Tantrismi praktiseerija saavutas õndususe ja eneseteadvuse illusioonidest (Maya) eraldudes.

Tantra rituaalid varieerusid suuresti tulenavalt regioonist, kuid sisaldasid mantrate retsiteerimist, yantraid ja amulette, et äratada jumalusi.

Seksuaalsed rituaalid mängivad väga pisikest osa traditsioonilises tantrismis.

Läänemaailmas on kõige rohkem kõneainet tekitanud tantristlik seksuaalsus ja riitused. Seksuaalsed praktikad pärinevad hinduistlikust kultuurist ohvrianni tähenduses. Kehamahlad kui ohvriannid on tranformatiivsed ning vajalikud annetus Tantra jumalustele. Vedeliku vahetus hõlmas meest, naist ja guru (mees). Naise vedelikku peeti kogukonna vedelikuks ja see märkis mehe kuulumist sinna kogukonda. Need Tantra rituaalid keskendusid õndsusele ja jumalikule ühinemisele.

Läände liikunud tantrat nimetakse Neo-Tantraks. Seksuaalsust peetakse pühaks kuid guru osalemisest selles rituaalis on loobutud, nagu ka mõnest teistest meditatsioonidest ja rituaalsetest seaduspärastustest.

Tantristlik seksuaalsus on pigem nauditav religioosne ja vaimne praktika kui impulsiivne füüsiline nauding. Tantra tähenduse praktiline õppmine suurendab kognitiivset selgust, mida praktikud tegelikult otsivad. Vaimne mõju on kestvam ja püsivam kui füüsiline nauding, kuid sillutab teed tulevasele ühinemisele.

 

Kuna tantra mõjutab otseselt peenkeha siis oleks oluline vaadata mis on lääne mõistes esoteeriline anatoomia. Lääne mõistes koosneb inimese keha vaid nähtavatest osistest, skelett, lihaskond, närvisüsteem jne. Ida meditsiin aga (Ayurveda, Hiina meditsiin) õpetab et, peenkeha on osa meie anatoomiast.

Olulisim aspekt peenkehas on energiakeskused ehk tšakrad. Peenkehas on veel mõnisada tuhat energikanalit ehk nadi. On kolm peamist energia kanalit sushumna (selgroos keskkanal), ida (vasak kanal) ja pingala (parem kanal). Peenkeha nimetatakse veel ka energia kehaks.

Joogat või akupunktuuri kogedes, oled sa kindlasti kogenud ka oma energikeha ärkamist.

Kui kundalini ärkab, tõuseb ta üles, mööda sushumna kanalit ja läbib peamisi peenkeha tšakraid ehk närvikeskusi. Kui sellel teel on blokeeringuid, siis energa peatub ning ei läbi.

Kõrgendatud teadlikkus oma energiakehast tõstab ka aistingute ja naudingute tundlikkust. Kui sinu energiakeha on ärkvel võib isegi kergem puudutus pakkuda õnne.

Tšakrate süsteem

Need on peenkeha energiakeskused. Teadlikkuse keskused. Meie kehal on palju tšakraid, on suuremaid, näiteks pea kohal ja on väiksemaid, näiteks sõrme otstes. Tšakrateks nimetatakse 7 peamist energiapöörist, mis asuvad selgroo kohal. Kõik tšakrad omavad potensiaali muutuda võimsateks erogeenseteks tsoonideks.

Kuigi me ei näe ja ei tunne neid füüsiliste meeltega, on nad tajutavad kehakuju vaadeldes ja tajudes kuidas me mõtleme ja elu situatsioonidega toime tuleme. Teinekord need energikeskused lähevad umbe või blokeeruvad  kui kogeme negatiivset, füüsilist valu, emotsionaalseid traumasid, sotsiaalset programmeerimist, kultuuri tingimus, uskumisüsteemi limiteeringutega, eluviiside või elutingimuste kõrvaltoimeid. Blokeeringud tingivad ebatäieliku ja tasakaalutu elu, ning piiravad olulsielt meie oma eluenergia täieliku avardumise võimet. Kui oled kogenud klompi kurgus, hoides tagasi emotsioone, siis oled sa kogenud 5. tšakra blokeeringut.  See blokeering toimib häirides sinu sisemaailma eneseväljendust. 4. tšakra blokeering kajastub n.ö. raskustundele südames, kas leina põhjustatud kurbus, südamevalu, blokeerivad südame loomuliku kerguse ja avardumise. Süda on siis raske ja suletud. Raske süda takistab meil kujundamast hoidvaid ja armsatavaid suhteid, meie elu võib tunduda meile ebatäiuslik või ebaterviklik selle tulemusel.

Avatud ja ärkvel tšakrad lubavad meil olla takistustema meie ise, terviklikud, täielikult realiseerunud isiksused. Tantristlik praktika võimaldab meil neid avada, erilise rõhuasetusega 2. Ja 6. tšakrale. (seksuaalsus, süda ja hing). See võimaldab meil kogeda iseend kui avarduvat, rõõmu tundvat inimest.

 

Tekste leiab siit:

Nagu näha on enamus raamatud seksuaalsuse kallakuga ning põhjendus siin on lihtne, läänemaailmas kus kõik on liberaalne on siiski seksi kui tegevuse osas palju tabusid ja norme mis väärastavad selle tõelist olemust ning vigane suhtumine seksuaalsusesse saab parandatud kui seda tõeliselt mõtestada ja meest-naist energeetiliselt tundma õppida.

 

Diana Richardson, Tantra-Seksi olemus

Eesti keelsed raamatud: Rahva Raamatust

Eesti keelsed on Ingvar Luhaääre varjunimedega tantraraamatud, enamuses läbi müüdud kuid küsides leiab.

Osho tantrast


Mahanirvana Tantra
The Tantra of the Great Liberation: Translated by Arthur Avalon (Sir John Woodroffe) [1913]

Shakti and Shâkta
by Arthur Avalon (Sir John Woodroffe) [1918]
A set of essays by Woodroffe on Tanta.

Hymns to the Goddess
by Arthur Avalon (Sir John Woodroffe) [1913]
A collection of Hindu devotional hymns to the Goddess.

Hymn to Kâlî: Karpûrâdi-Stotra
by Arthur Avalon (Sir John Woodroffe) [1922]
A Tantric hymn to the Hindu Goddess Kali.

Kundalini: The Mother of the Universe
by Rishi Singh Gherwal [1930]
Includes an English translation of the Lalita Sahasranama, the 'Thousand Names of the Goddess,' from the Brahmanda Purana.

yantra-normal.gif