“Happiness is your birthright. Live it! ” Yogi Bhajan

 

Kundalini jooga kui distsipliin ja tehnoloogia on meieni toonud joogi Bhajan läbi õpetajate koolitamise traditsiooni. Tema oli India sikhi päritolu joogi kes jõudis 1969 aastal Ameerikasse. Ta saabus õigel ajal mil õitses hipikultuur, protest Vietnami sõja, tuumarelvade ja autoriteedi vastu üldiselt. Pruugiti narkootikume ja vabasid seksuaalsuhteid mis viisid raskete tagajärgedeni. Mingis mõttes oli see järjekordne suur ärkamine Ameerikas kus rahvas püüdis saada uude reaalsusesse kas narkootikumide või ümberkehastumise näol. Joogi Bhajaniga paralleelselt võeti vastu ka mitmeid teisi joogisid kelle õpetusteks oldi valmis.

70.ndatel suutis joogi Bhajan pakkuda inimestele oma kehas olemise viisi mis viiks kiire rahunemiseni, puhastumiseni ja tunnetamiseni. Kundalini joogat seetõttu ka kutsutakse majapidaja joogaks, sest sel teel me ei vabane oma kehast vaid keskendume ja lõdvestume sellesse, siin elus, pidades oma ametit, olles perekonnas ja ühiskonnas aktiivne. See oli justkui esmaabi tolle aja inimestele nende olukorras. Kundalini jooga ongi dünaamilisem ja teravam oma olemuselt ja tulemuselt kui teised sordid mida tänapäeva "trennideks" pakutakse. Ta haarab su meele ja keha ühtviisil kõikide vahenditega tähelepanusse. On inimesi kes häbenevad häälitseda kuid mantra on kundalini jooga oluline osa. Sellel on teatav religioosne, ülendav nüanss kuna mantratad räägivad maailmast millel on üks looja. Mille osake oled Sina.

On teatud spetsiifilised hingamised ja kuhalukud, mudrad, suur osa on meditatsioonil, kõike rakendakse vaheldumisi ja vahel ka korraga. Erinevalt teistest joogastiilidest on kundalini jooga intensiivne aga ka lõdvestav. Tunni väga oluline osa on lõdvestuda, sest siis ju kõik juhtub, kristalliseerub alateadvusesse. Sel viisil saame üle oma alateadvusest juhitud mustritest ning pikkamisi vabaneme reaktiivsest käitumismallidest. Jooga see tähendab olla ühenduses. Nagu raadiosaatjal peab kuulaja, et kuulda olema vaikselt! Tervenemine ja toime saab toimuda koos teadlikkusega, siis kui selleks antakse kehale võimalus aru saada ja tunnetada mis on toimunud. Sageli mõnes intensiivses, akrobaatilises joogatunnis me küll higistame ja liigume, kuid selle tulemust, lõdvestumist ja teadvuseseisundi kinnistumist ei toimu piisaval määral. Seda on ilmselgelt liiga vähe. Ning inimene kes kiirustab tööle, töölt koju, kiirustab ka trenni ja sealt koju, treenib end kiirustades. Aga, et toimuks midagi, peame peatama meele liikumise, et tunnetada mis ON! Kundalini jooga pakub väga sügavat ühendust sellises olemises. Kundalini jooga on välja kasvanud Raja jooga ja Hatha jooga süsteemidest. Patanjali kaheksaosalise tee elemente kasutatakse Kundalinis mitte järgemööda vaid rakendatakse korraga ühe kriya või meditatsiooni jooksul. Rakendatatavad mantrad etendavad alateadvuse ja teadvuseseisundite juhtimises tähtsat juhtrolli. See võib lühikese ajaga minema pühkida alateadvuse kontrollimatu infomüra ning asendudes mantraga tunneme end segamatult ja puhtalt. Puhtus on aga esimene aste kaheksaosalises jooga tees. Puhtus on meie kõige sügavama olemuse läbipaistvus ehk briljandi puhtus. Seda võib nimetada ka Vaimseks puhtuseks või hingeliseks puhtuseks. Selle seisundi saavutamine on üks ülesanne ning see seisundi hoidmine on teine ülesanne.

Vaata! Kõik mida siin kirjeldatakse on Sinus olemas ja kõik see käib Sinu kohta!

Kundalini jooga keskendub siis eelkõige Kundalini energia äratamisele, kuid mis on kõikide joogastiilide kaugem eesmärk, virguda ärkamisele, mida võimaldab Kundalini tõus ja avardumine.

 

  • Oluline õpetus Kundalini jooga süsteemis on, et õpetaja ei puuduta õpilast ega suuna õpilast kätega õigesse asendisse. Selgitused tuleb anda verbaalselt, vastu võtta oma tõlgenduse kohaselt. Samuti ei kasuatata peapeal seisvaid poose. Mõlema nüansi puhul on selle poolt ka kiropraktikud, sest sagedasti jõuavad just kiropraktiku juurde jooga tunnis sooritatud vigastusega ja kaebustega patsiendid. Kael on õrn koht ning vigastuste tagajärjed võivad ilmneda alles aastaid peale tegelikku vigastust. Ning kätega asendisse surumine on samuti vägivaldne tekitades liigset pinget mis võivad viia samuti kaebusteni.

 

Kundalini terminina tähistab uinunud energiat inimeses mis asub ristluu väikese kolmnurkse osa õõnsuses. Ta on kolm ja pool korda keerdnud. Kund sanskriti keeles tähendab "kaevu, koobast" ja kundal tähendab "rõngas olev". On aga veel tähendusi, näiteks "armsama juuksesalk" nagu pakuvad mitmed joogaõpikud. Terminina ilmus see 11 saj. Abhinav Gupti tekstis "Tantraloka." Sellele eelnenud käsikirja on nimetanud energiat mis tõuseb alumisest juurchakrast ülemise Sahasrara chakrani. 

Hatha Yoga Pradipika ütleb oma 3.ndas peatükis 1-5. (tekst pärineb 15.sajandist Swami Swatmarama kirjapandud.)

"Tantra ja Kundalini. Nagu maa toetab kõike mis sellele toetuvad nii ka kõik tantrad ehk jooga praktikad toetuvad Kundalinile. Selgroole. Kui Kundalini ärkab, virgub, guru soosingu abil, siis kõikidest lootostest ja sõlmedest torgatakse läbi. (kuus chakrat või keskust läbitakse.)

Susumna (Sunya Padavi) saab peateeks prana voolule ja meel saab vabaks kõikidest ühendustest. Objektidest ja naudingutest. Ja surm on ületatud.

Susumna, Sunya, Padavi, Brahma Randhra, Maha Patha, Smasana, Sambhavi, Madhya Marga on kõik ühe asja erinevad nimetused.

Et äratade see jumalanna kes magab Brahma Dwara (suure ukse) sissepääsul, peab harjutama hästi mudrasid."

Kundalini on selgroo alaosas asuv jumaliku energia kosmiline kehastus, mis liigub ülespoole mööda selgroo juures asuvaid peenkanaleid; kolm vaimselt sõlme on meis kõigis pesitsevad tõkked, mis on tekkinud klammerdumisest materiaalse maailma külge, ning brahmi nadi on kanal, mille kaudu kundalini liigub oma lõppsihtkohta kroontšakrasse pealael. "Hatha Yoga Pradipika" (tõlkes Jooga Valgus)


 

On kuus väe energiat mis siin Universumis eksisteerivad.

  • Para-Šakti on algenergia, muundumatu, temast võivad alguse saada muud kuid tema ei muutu millekski muuks.
  • Gyana-Šakti on teadmiste energia. On hetkeline shanic (keha naudingud) ja lõputu dhirghakalic (annab Igavese Tõe otsijale siddhid ja riddhid. Siddhid on võimed mis on ebatavalised. Riddhid on väiksemad väed mille õpilane saab sadhana alguses ehk oma igapäevase praktika jaoks.
  • Icha-Šakti tähendab soovide täitmist, kui inimene omab kontrolli enda soovide üle võib ta saavutada siin kõik võimalku selles maailmas. Õpilane kes järgib sattvaliku (sanskriti keeles tähendab, essents, puhas, reaalsus, kehtib ka toidu omaduste kohta mis kanduvad üle inimesele kes neid tarbib) teed, leab elu tõelise essentsi. See on sisemine energia.
  • Kriya-Šakti on teadvustatud tegemise vägi, näiteks jooga harrastaja kelle eesmärgiks on saavutada kontroll keha üle eesmärgiga ületada elulised traumad ja probleemid, saab nii füüsilise kui ka vaimsete energiate hüved.
  • Mantra-Šakti tähendab heli. See on mantra, sabda, akshara (silp) ja muusika vägi. Üks kõige tugevamaid vägesid, see kes omab kontrolli selle Šakti üle saab õnnistatud kõige eelneva nelja Šaktiga ehk väega. Olenevalt ka millist meetodit õpilane mantra-Šaktiga tegeledes kasutab, kas tamaslikku (sankr.k tume kvaliteet, aktiivsuse vastupanu ja interts) või radžalikku (sankr. kirglikkus ja aktiivsus), sellised omadused ta saab kas tamaslikud või radžalikud siddhid (üleloomulikud vaimsed võimed, kvaliteedid) ja riddhid (küllus, edu).

 

 

Kundalini jooga tekstid ja materjalid:

www.yogibhajan.org

www.kundaliniresearchinstitute.org

Õpetjaks õppimine http://www.karamkriya.eu/

Lae omale artikleid, õpetusi, loenguid siit: http://www.karamkriya.org/

www.SpiritVoyage.com

www.3ho.org/kundalini-yoga

www.pinklotus.org

www.yogatech.com
yogi-bhajan-spiritual-quotes.jpg